Biografija Ana Frank (Aneli Mari Frank)
Anne Frank, rođena kao Annelies Marie Frank 12. juna 1929. u Frankfurtu, postala je jedan od najpoznatijih simbola žrtava Holokausta. Njena porodica, koja je bila jevrejskog porekla, preselila se iz Nemačke u Amsterdam 1934. godine, bežeći od rastućeg nacističkog progona. U Amsterdamu, Anne i njena starija sestra Margot su pohađale školu, dok je njihov otac Otto vodio posao sa pectinom.
Međutim, sa nacističkom okupacijom Holandije 1940. godine, porodica Frank se našla u sve težoj situaciji. Jevreji su bili izloženi sve strožijim restrikcijama i diskriminaciji. U julu 1942. godine, nakon što je Margot primila poziv za deportaciju, porodica Frank odlučila je da se sakrije. Sakrili su se u tajnom aneksu iza očeve kancelarije, gdje su proveli dve godine. Tokom tog perioda, Anne je vodila dnevnik, koji je postao jedno od najvažnijih svedočanstava o životu Jevreja tokom Drugog svetskog rata.
Dnevnik Ane Frank detaljno opisuje život u skrovištu, kao i njene misli, strahove i snove. Anne je pisala o svakodnevnim izazovima, kao i o svojim nadama za budućnost. Njena poslednja zabeleška u dnevniku datira od 1. avgusta 1944. godine.
Nažalost, 4. avgusta 1944. godine, Gestapo je otkrio njihovo skrovište. Porodica Frank je uhapšena i deportovana u koncentracione logore. Anne i Margot su prebačene u logor Bergen-Belsen, gde su umrle od tifusa u februaru ili martu 1945. godine, samo nekoliko nedelja pre oslobođenja logora.
Otac Anne, Otto Frank, bio je jedini preživeli član porodice. Po povratku u Amsterdam, Otto je pronašao Anin dnevnik, koji je bio pažljivo sačuvan od strane Miep Gies i Bep Voskuijl, dve od osoba koje su pomagale porodici Frank tokom skrivanja. Odlučio je da ispuni Aninu želju da postane pisac i objavio je dnevnik 1947. godine. Dnevnik je kasnije preveden na više od 70 jezika i postao je jedno od najčitanijih dela o Holokaustu.